Juste Debout Graz Qualifier 2018 - Report
12.02.2018 | Autor:
GrigoTHE BATTLE RESULTS
Locking Judge: Tash (CAN)
House Judge: Ricky Soul (FRA)
Hip Hop Judge: Dedson (FRA)
Popping Judge: Rashaad (USA)
2vs2 House
11 teams did the Preselection
==PRESELECTION=========
Olga & Miranda (Austria), El Vasi & Slow Va (Austria/Germany), Joya & Mara (Austria), Mooli & Sheep (Austria), Tricky & Mona (Austria), Artzoul & The Wolf (Switzerland/Luxembourg), Aim & Zdravko (Austria/Bulgaria), Double Gee & Marco Mod (Italy), Jo-Flow & Risto (Austria), Farah & Olivia (Austria), High-Knee & Bashka (Germany/Slovakia)
==TOP8==================
Olga & Miranda (Austria) vs.
Jo-Flow & Risto (Austria) = 2:3 Ricky Soul right
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Double Gee & Marco Mod (Italy) vs.
High-Knee & Bashka (Germany/Slovakia) =
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Joya & Mara (Austria) vs.
Tricky & Mona (Austria) =
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Artzoul & Wolf (Switzerland) vs.
Farah & Olivia (Austria) = 3:0 Dedson TIE
==TOP4==================
Jo-Flow & Risto (Austria) vs.
Double Gee & Marco Mod (Italy) = 0:4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tricky & Mona (Austria) vs.
Artzoul & Wolf (Switzerland) = 0:4
==FINAL=================
Double Gee & Marco Mod (Italy) vs.
Artzoul & Wolf (Switzerland) = 0:3 Dedson TIE
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Winner: Artzoul & Tha Wolf (Switzerland)
2vs2 Hip Hop
22 teams did the Preselection
==PRESELECTION=========
Bebe Spurs & Nika (Austria/Ukraine), Olga & Jo-Flow (Austria), Jacky & MC Mösl (Austria), Tadj & Ronin (Russia), Meliza & El Vasi (Austria), Mara & Jana (Austria), Davide & Rickesh (Italy), Moomy & Anto (Croatia/Slovenia), Rebby & Daniel (Italy), Nam & Angelo (Austria/Germany), Joel & Teresa (Austria), Patrick & Patrick (Austria), Mark & Nela (Austria/Spain), Shanti & Atomica (Austria/Germany), Kreezy & Marleen (Austria), Nik & Erdal (Germany/Turkey), Daze & SumthinJay (Austria), Horus & Ydhem (France), Stritzi & Jazzy (Austria), Untitled & Mirijam (Austria), Ataji & Tendo (Austria), Luulu & Breeze (Germany/Austria)
==TOP8==================
Ataji & Tendo (Austria) vs.
Tadj & Ronin (Russia) = 1:3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Luulu & Breeze (Germany/Austria) vs.
Shanti & Atomica (Austria/Germany) = 4:0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Horus & Ydhem (France) vs.
Moody & Anto (Croatia/Slovenia) = 2:1 Dedson TIE
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Rebby & Daniel (Italy) vs.
Davide & Rickesh (Italy) = 1:3
==TOP4==================
Tadj & Ronin (Russia) vs.
Luulu & Breeze (Germany/Austria) = 0:4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Horus & Ydhem (France) vs.
Davide & Rickesh (Italy) = 0:3 Ricky Soul TIE
==FINAL=================
Luulu & Breeze (Germany/Austria) vs.
Davide & Rickesh (Italy) = 3:0 Tash TIE
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Winner: Luulu & Breeze (Germany/Austria)
2vs2 Locking
10 teams did the Preselection
==PRESELECTION=========
Olga Lock & Joe Joe (Austria), Olga & Kate (Russia/Ukraine), Shimmy & Kalo (Czech Republic), Funky Mike & E-dan (Austria/Israel), Lazy Lock & Chris Cross (Austria), Sheep & Lockalita (Austria), Jaekwon & Funky T (Germany/Austria), Nobru Style & Locking Tai (Brazil/Taiwan), Aisha & Kathi (Austria/Italy), High-Knee & Olivia (Germany/Austria)
==TOP8==================
Olga & Kate (Russia/Ukraine) vs.
Aisha & Kathi (Austria/Italy) = 4:0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jaekwon & Funky T (Germany/Austria) vs.
Nobru Xstyle & Locking Tai (Brazil/Taiwan) = 0:4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Shimmy & Kalo (Czech Republic) vs.
Funky Mike & E-dan (Germany/Israel) = 2:3 Tash right
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lockalita & Sheep (Austria) vs.
Lazy-Lock & Chris Cross (Austria) = 3:1
==TOP4==================
Olga & Kate (Russia/Ukraine) vs.
Nobru Xstyle & Locking Tai (Brazil/Taiwan) = 3:0 Ricky Soul TIE
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Funky Mike & E-dan (Germany/Israel) vs.
Lockalita & Sheep (Austria) = 4:0
==FINAL=================
Olga & Kate (Russia/Ukraine) vs.
Funky Mike & E-dan (Germany/Israel) = 2:2 Tash right
Tiebreak: 1:3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Winner: Funky Mike & E-dan (Germany/Israel)
2vs2 Popping
9 teams did the Preselection
==PRESELECTION=========
Jaekwon & Ragnar (Germany/Austria), Meliza & Joya (Austria), MilkBoogie & Funky T (Austria), Dauren & Baturo (Kazakhstan/Russia), Berry & Duda (Czech Republic), Nik & Kee Rummie (Germany/Vietnam), Lockalita & Mark (Austria/Spain), Poppin D & Teknock (Austria), Budhha & Jasmin Ska (Portugal/Austria)
==TOP8==================
Jaekwon & Ragnar (Austria) vs.
MilkBoogie & Funky T (Austria) = 0:4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Poppin D & Teknock (Austria) vs.
Budhha & Jasmin Ska (Portugal/Austria) = 0:4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Dauren & Baturo (Kazakhstan/Russia) vs.
Berry & Duda (Czech Republic) = 1:2 Dedson TIE
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Nik & Kee Rummie (Germany/Vietnam) vs.
Lockalita & Mark (Austria/Spain) = 4:0
==TOP4==================
MilkBoogie & Funky T (Austria) vs.
Budhha & Jasmin Ska (Portugal/Austria) = 0:4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Berry & Duda (Czech Republic) vs.
Nik & Kee Rummie (Germany/Vietnam) =
==FINAL=================
Budhha & Jasmin Ska (Portugal/Austria) vs.
Berry & Duda (Czech Republic) = 2:3 Rashaad right
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Winner: Berry & Duda (Czech Republic)
1vs1 Experimental
19 dancers did the Preselection
==PRESELECTION=========
Magdalena (Austria), Yona (Poland), Towel (USA), Jana (Austria), Loftex (Austria), Miranda (Austria), Mirijam (Austria), Mogli (Austria), Aim (Austria), Hafi (Austria), Anna (USA), SumthinJay (Austria), Tendo (Austria), Farah (Austria), Horus (France), Carmen (Czech Republic), Lanea (USA), Untitled (Austria), Ataji (Austria)
==TOP8==================
Ataji (Austria)
Horus (France)
Tendo (Austria)
Mogli (Austria)
Miranda (Austria)
Loftex (Austria)
Jana (Austria)
Towel (USA)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Winner: Miranda (Austria)
Related Topics:
and8 TV:
Juste Debout China 2017 - Kids All Style FinalBlog:
Juste Debout World Final 2017 - RecapJuste Debout World Final 2017 at Accor Hotels Arena in Paris (France) on March, 5th 2017 Winner 2vs2 Dancehall: Ismael & Nadiah (Brazil) Winner Experime...
and8 TV:
New Preselection Rules for Juste Debout 2017There are new qualification rules for the Juste Debout Tour 2017 This is only for the styles: Locking, Popping, Hip Hop and House 1 team per category fr...
and8 TV:
Official Juste Debout World Tour 2016 TeaserThe official teaser of the Juste Debout World Tour 2016 is out now! round about 13 international qualifications all over the world Judges: Niki (Sweden)...
and8 TV:
Martha & Niki the DocumentaryIn 2010 Martha Nabwire and Niki Tsappos took part in the biggest international Street Dance Competition, Juste Debout in Paris. It was the first time ev...
Blog:
Juste Debout Bratislava Qualifier 2018 – ReportJuste Debout Bratislava Qualifier 2018 at Majestic Club Bratislava (Slovakia) on February, 18th 2018 Winner 2vs2 Hip Hop: Marcio & Batalla (France/Germ...
Blog:
Juste Debout Bologna Qualifier 2018 - ReportJuste Debout Bologna Qualifier 2018 at Giostra in Bologna (Italy) on February, 3rd 2018 Winner 2vs2 Hip Hop: Still & Gabriel (Italy) Winner 2vs2 House: ...
Blog:
Juste Debout Ljubljana Qualifier 2018 - ReportJuste Debout Ljubljana Qualifier 2018 at Urban Roof Ljubljana (Slovenia) on January, 20th 2018 Winner 2vs2 Hip Hop: Gaps & Cigo (Slovenia) Winner 2vs2 H...
Blog:
All the way up with Lia & Marusa!The next generation from Slovenia seems to have a promising future in matters of dance Lia Lačen & Maruša Jakopič are on the way up They represent wi...